izmir pergola çatı

izmir pergola çatı uygulamaları balkon camlama işlerine hazırlık olmaktadır. Önemli bir çatı kaplama malzemesi olan Shingle (Şıngıl ), düşük sıcaklıklarda bile çatlamaz, kırılma olmaz. Kendinden yapışkanlı şeritli olarak imal edilir. Karın kaymasını önlemek için özel kurulumlara gerek yoktur. Diğer çatı kaplama malzemelerinden değişik olarak, çeşitli renk ve şekillerde sunulması çatının farklı ve güzel renklerde tasarlanmasını sağlamaktadır.

Kar yığınlarının çatıdan topluca kaymasını önler. Şıngıl,mahya, saçak ve diğer parçalar ile donatılır. Bu da montajı kolaylaştırır ve kaplamanın kalitesini yükseltir. Shingle oldukça güvenli bir malzemedir.Statik elektriği biriktirmez, kıvılcım yapmaz, mıknatıs tesirini oluşturmaz, yıldırım çekmez Her türlü hava şartına, aşındırıcı ortamlara ve kimyevi asitlere karşı dayanıklıdır. Rüzgara karşı dayanımı yüksektir. Yağmur ve fırtınada suskundur. izmir pergola çatı nitelikli işlerde hizmetinizdeyiz.

izmir pergola çatı hesaplaması

1. Çatı Alan Hesabı
Hesaplarda kolaylık sağlaması emeliyle çatı şekillerini geometrik şekillere (üçgen, kare, dikdörtgen vs..)
indirgemek olasıdır.

2. Shingle Hesabı
Çatı düz alanı x Eğim katsayısı x 1.02 (%2 fire)= Alan

3. Mahya Hesabı
Mahya Uzunluğu x 0.30 x 1.15 (%15 fire) = Mahya Alanı

4. Dere Hesabı
Mahya Uzunluğu x 0.40 x 1.20 (%20 fire) = Dere Alanı

5. Çivi Hesabı
Toplam Shingle m2 si x 100 gr/m2

6. Mastik Hesabı
Mastik Çekilecek toplam etraf x 50 gr /300 gr = Kartuş Adedi

7. Havalandırma Bacası Hesabı
100 m2 de 4 adet kullanıldığı düşünülerek hesaplanır.

izmir pergola Çatı Eğimleri

Çatı eğimi çatı şekline bağlıdır.
Standart Shingle uygulaması için yoğun eğimler 17° – 80° arasıdır

1- Düz Çatı: Eğim açısı 5° ye kadar olan çatılardır.
2- Orta Eğimli Çatı: Eğim açısı 5°- 40° arasında olan çatılardır.
3- Dik Çatı: Eğim açısı, 40° ‘den fazla olan çatılardır.

Shingle çatı son zamanlarda fazlasıyla kullanılmaya başlayan çatı dekorasyonlarından biridir.

Shingle çatı son zamanlarda fazlasıyla kullanılmaya başlayan çatı dekorasyonlarından biridir. Bizler de her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bu çatı dekorasyonu ile ilgili bilgiler vereceğiz ve çatı uygulamasının mertebelerinin kısaca anlatacağız. Çatı modelerinde ve teras çatı modelleri arasında yer alan shingle çatı uygulamasının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilgilendirmek emeliyle size aktaracağız.

izmirpergola çatı şingle nedir?

Türkçede Şıngıl Çatı olarak da kullanılan bu terim bir çatı kaplama malzemesi veyahut eğitimli çatılarda çatı kaplamak için kullanılan su izalosyon malzemesinin isimidir. Günümüzde en çok seçenek edilen çatı kaplama malzemesi olduğunu söylememiz olasıdır. Esnek bir çatı uygulama malzemesi olduğu için uygulama sırasında kolaylık sağlamaktadır.

izmir pergola Çatı şıngıl uygulaması Nasıl Yapılır?

Çatının yapımı için öncelikle çatı yapı malzemeleri hazırlanmalıdır. Hazırlanan çatının üzerine alt yapı hazırlığı olarak ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ levha kaplanır.

Levhanın üzerine su izolasyonunu sağlamak emeliyle membran, şalomu ile eritilerek kaplama yapılır. Bu kaplamanın üzerine ise shingle çatı örtüsü uygulanır. Uygulama yapılırken shingle çatı çivisi kullanılır. Shingle kaplanacak çatıya ilk olarak metal ve ahşaptan sağlam bir iskelet yapılır. Bu iskeletin bir insanı taşıyabilecek sağlamlıkta olması gereklidir. 4 x 4, 5 x 5 veya 10 x 10 kalastan oluşturulabilir.

OSB üzerine veyahut shingle altı örtüsünün üzerine uç taraftan başlanarak shingle döşenmeye başlanır.

Uç kısımlar daha dılarda ve boşluğa gelecek şekilde döşenebilir.

Her shingle çatı mazemesi bir öncekinin üzerine binecek şekilde yerleştirilmelidir.

Shingle, shingle çatı malzemesi ile çakılarak veyahut ek yerinden pürmüzle ısıtılarak döşenir.

Shingle yapraklarının ıç bölümlerinin sabitlenmesi için ise bitüm mastik isimi verilen yapı malzemesi kullanılarak shingle çatı uygulaması bitirilir.

Teras çatı modellerinde de bu evreler kullanılarak shingle çatı görüntüsü ele geçirilebilir.

Çatı modellerine shingle uygulaması ve ne olduğu ve nasıl yapıldığı ile ilgili kısaca bilgiler verdik. Şayet sizler de çatınıza son zamanların çağdaş çatı görüntülerinden olan shingle çatı uygulamasını yaptırmak istiyorsanız bir çatı ustası firma ile anlaşmalısınız ve çatınızı veyahut teras çatınızı güzelleştirebilirsiniz.

izmir pergola çatı Çelik malzeme ile yapımı

Çelik çatı hizmetini meselesiz sunan firmamız, yapılacak çelik çatı ile ilgili büyük bir deneyim ve araştırma geçmişine sahiptir. Gerçekleştirdiği referans hizmetlerine bakarakta çelik çatı sektöründeki aktif faaliyetlerini görebilirsiniz. Çelik çatı yapının varolan ağırlığına ek yük oluşturup yer sarsıntısı gibi önüne geçilemez, can ve mal kaybına neden olacak afetlerde en yüksek dayanıklılığı sağlayan, estetik, kaplama ve çatı görünüm tipine göre daha teknolojik bir şekilde kaliteyi sembolize eden bir çatı çeşitidir. Diğer yapılarda olduğu gibi bina çatı etrafının üzerine yeniden çatı görünüm projesinin müşterinin onayladığı biçimde yapılmasıyla ele geçirilen konstrüksiyon çatı yapımı biçimidir.
Çelik çatı, yapının kendi has ağırlığına ek zati ağırlık getirmez ve olası tabii afetlerde kalıcılık sağlar. Can kaybına yaptırım sağlacıyı tesirlerde bulunmaz, yüksek direnç göstererek yapı bütünlüğünün savunmasını sağlar.

izmir pergola çatı çelik malzemeleri

Çelik çatı yapı malzemelerini oluşturan personellerin fabrikasyon olması tam güven sağlar ve kullanılan savunucu malzemeler sayesinde çatı kalitesini en yüksek düzeyde meblağ.
Çelik çatı sistemleri imalat ve montaja dayalı olduklarından dolayı imalatı yada uygulanması taban, mekan gözetmeksizin her mevsim, her bölgede kolaylıkla uygulanabilir.
Yapı sahibi yada yetkilisinin kendine özel olarak çıkarttığı veya çıkarttırdığı tüm projeler kolaylıkla uygulanabilir, dilenirse farklı proje uygulamaları estetik bozmadan meselesizce bitirerek proje uygun hale getirilebilir.
Betonarme yapılarda olduğu gibi çelik çatı kalıp yada benzeri destekleyici sistemler kullanmadığı için tabiata uyumludur, asgari şartlar ilede çatı uygulaması meselesizce gerçekleştirilebilir.
Metal olması, çelik çatı sistemlerinin yüksek ısı ve soğuğa dayanıklılığını arttırır. Yangın veya tabiat koşullarından asgari düzeyde etkilenir, yapı sahibine ek zararlar getirmez.
Taşıma gücü zayıf altyapılı bölgelerde, zeminlerde veya yapı üstlerinde destekleyici nitelikle olduğundan dolayı ek çalışma ve fiyat getirmeyen çelik çatı sistemleri, yapının kalitesini ve savunabilirliğini arttırır.
Oluşacak büyük açıklıkları çelik çatı kapatabilir, betonarme yapılarda ihtiyaç duyulan taşıcı sistemin ilave etmemesini sağlar. Buda çelik çatı sisteminin daha kullanıma elverişli hale gelmesini sağlar.
Estetik bir görüntü sağlayan çelik çatı yapımı, görünüm için cephe kaplama sistemleriyle daha şık, doğacı ve uygun şehir yapılaşmasına yardımcı olur, avrupa standartlarına uygun olmayı sağlar.

izmir Pergole Çatı Yapımı

Pergole Ahşap Çatı Güneşli bir hava yada akşam saatlerinde, gölgesine geçip arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, akşam site içinde yan komşunuzla yemek yiyebileceğiniz pergoleler..

Pergole çatı yapımı üstü açık veya yarı açık, altında kendine kurulmuş oturma birimleri bulunduran, mekanla organik bir yapıda bulunan (düz, dairesel veya yay şeklinde), üzerine nebat sardırılabilen, ahşap veya demir malzemeden yapılmış gölgeleme personelleridir. Pergolelerin kamelyalardan farkı üstü açık olması ve üzerine nebat sardırılmasıdır. Pergoleler ahşap malzemeden yapıldığı takdirde ve üzerine sarılıcı yapıda sarmaşık tarzı nebatlar sardırıldığında mekana oldukça organik bir görünüm sağlar. Oldukça natürel görünüm veren pergoleler su öğeleri yle kullanıldığında daha çekici görünmektedir.

izmir pergola çatı ahşap sistemleri

Ahşap pergolelerde çatı sistemi birinci sınıf ithal çamdan üretilmiş lambri üzeri shingle olabilmektedir. Bu arada ahşap pergole çatılarında sundurma olarak adlandırdığımız gölgelikleri de kullanabilmekteyiz. Ahşap pergole çatı şekillerinde soltis kumaş kullanabilmektedir. Bu sayede değişik çatı alternatifleri ile değişik kullanım emellerine da hizmet verebilmekteyiz.
Pergole çatı yapımı ve kamelya imalatlarımızda ahşabın en güzel ve kaliteli yerini özenle seçer ve mekanınızın eğimine göre şekillendirir ve beğeninize sunarız. Çatı tamiratı, çatı yağmur olukları, demir ferforje, demir çatı yapım işleri, tadilat, tamirat.

ISI YALITIMI : BİLHASSA KAPALI MEKAN OLARAK KULLANILMASI DÜŞÜNÜLEN İŞLERDE ISI YALITIMI EHEMMİYETLİDİR, PERGOLENİZİN ÜZERİNE LAMBİRİ DÖŞENDİKTEN SONRA İZOCAM VEYA STRAFOR DÖŞENİP TEKRAR AHŞAP LAMBİRİ VEYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ, KONTPLAK KAPLANARAK ISI YALITIMI SAĞLANIR.

SU YALITIMI; PERGOLENİZİN SU YALITIMI ÇOK EHEMMİYETLİDİR, SICAK MEBRAN İZOLASYONU, VE ÜZERİNE İSTEĞE BAĞLI OLARAK ŞHINGLE ÇEŞİTLERİ, KİREMİT ÇEŞİTLERİ ZEVKİNİZE GÖRE UYGULANMAKTADIR.  SU TAHLİYESİ İÇİN SAKLI DERE, ÇÖRTEN VEYA YAĞMUR OLUKLARI YAPILARAK YAĞMUR SUYUNUN MESELESİZ TAHLİYESİ SAĞLANMAKTADIR.
Pergole ve kamelya üretimlerimizde ahşabın en güzel ve kaliteli yerini özenle seçer ve mekanınızın eğimine göre şekillendirir ve beğeninize sunarız.

izmir pergola çatı Kamelya sistemleri

Bahçeler için olmazsa olmazlardan biride kamelyalardır. İster apartmanınızın bahçesine isterseniz müstakil hanenizin bahçesine yaptıracağınız kamelyalar ile sıcak yaz günlerinden bir nebzede olsa deşarj olma ve dinlenme imkanına kavuşabilirsiniz. Kamelya ücretleri  modeller arası farklılık gösterse de kaliteli bir kamelya çatı yapımı için vasati 6.000 TL gibi fiyatı gözden çıkarmak gerekir.

Hayat olan her yerde, günlük hayatın telaşından, çalışma ortamının sıkıcılığından ya da işlerden meydana gelen yorgunluğu atmak için huzurlu bir yer aradığınızda karşınıza çıkacak bir kamelya veya pagoda bu ihtiyacınızın tam karşılığıdır. Sıcaktan ya da yağmurdan savunabileceğiniz, arkadaşlarınız veya ailenizle beraber zaman geçirebileceğiniz bu grup ürünlerimiz sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmakta ve yaşadığımız ortamı güzelleştirmek emeliyle üretilmektedir. İhtiyaç duyulan ebatlarda ve formasyonlarda üretim ve montaj yapıldığı gibi, talep karşılığında özel tasarımlar sunma olanağımız da bulunmaktadır.

Pergole ve kamelya üretimlerimizde ahşabın en güzel ve kaliteli yerini özenle seçer ve mekanınızın eğimine göre şekillendirir ve beğeninize sunarız.
Kamelya (Kameriye), üstü kapalı, ahşap veya demir malzemeden üretilmiş, altında oturma grupları bulunduran mekânın yapısına göre kare, dikdörtgen, sekizgen, altıgen tarzları bulunan gölgeleme personelleridir. Kamelyalar üstü kapalı birimler olduğu için güneş ışığından rahatsız olmadan günün her saati altında oturulabilen bahçeyle uyumlu yapılardır. Kamelyalar (Kameriyeler) hane bahçesi, site bahçesi ve parklarda havuz gibi su öğeleriyle beraber bir kullanım barındıran personelleridir.

Kamelyaların asıl isimi Kameriye olmasına karşın halk dilinde Kamelya olarak kullanılmaktadır.

izmir pergola çatı şhıngle malzeme özellikleri

Şhingle çatı malzemesi Avrupa standardına uygun olarak fiberglas donatılı okside bitümden üretilen yeni şhingleler üzeri çeşitli renklerde granüle mineral ile kaplıdır. Vasati 8-10 kilogram/m2 ağırlığıyla hafif kaplamalar grubuna giren yeni şıngıllar (shingle), Üzerinde rahatça ve tahribat yapmadan yürünebilen bir malzemedir. Esnektir, çatlamaz, kırılmaz, sıcak-soğuk farklarından etkilenmez. Netlikle su geçirmez, bakım gerektirmez, uzun ömürlüdür. Kolay uygulanır, karmaşık ve eğrisel çatı yüzeylerine de rahatça kaplanabilir. Küçük parçalı dokusu, cazip ve kalıcı renkleriyle estetiktir.

ŞHİNGLE ÇATI Ananesel, Standart, Nova ve Cambridge çeşitleriyle bilinen kırmızı ve yeşil tonların yanı sıra iki fark renk tonuyla çatı lara daha değişik ve estetik bir görünüm kazandırıyor. Şıngıllar (şhingle) %30 veya daha çok eğimli ahşap çatılara galvanizli, geniş başlı özel çivilerle çakılarak belirler. Düşük eğimlerde veya düzgün yüzeyli beton çatılarda bitümlü membranlar ile beraber yalıtılarak uygulanır. İşçiliği kolay ve hızlıdır. İki ustayla bir günde 80 m2’ye kadar şıngıl çatı kaplamak olasıdır.

Şıngıl çeşitleriyle yapılan şıngıl çatı kaplamasında duvar dibi, mahya, eğik dere, gibi özel ayrıntılar için çinko, sac gibi farklı malzemeler ihtiyaç duyulan değildir. Bu çatılar soğuk çatı yapım kaidelerine uygun şekilde havalandırılmalıdır. Şıngıl (shingle) çatı tek bir malzeme ile bitirildiği için tamamında renk ve görünüş bütünlüğü sağlanır.

Bardoline, yüksek kaliteli okside bitümden, örgüsüz cam elyaf donatılı olarak üretilen ve üzeri çeşitli renklerde granüle mineral (taneli sleyt) kaplanan, şingıl tipi bir çatı malzemesidir.
Çatı sistem her tip yapıda, uygulanması kolay, su geçirmez, güvenli, uzun ömürlü, hafif ve estetik çatılar yaratmak için zengin imkanlar sunar.

Avantajları

* Her tip çatıya kolayca uyum sağlar.Karmaşık çatı formlarına, kubbe, tonoz gibi eğrisel yüzeylere adapte edilebilir.
* Parçalı dokusu ve çekici renkleri ile estetiktir. Kolay ve hızlı uygulanır.
* Su geçirmez, parçalı ve esnek yapısı sıcaklık farklarında çatlamayı önler, uzun ömürlüdür.
* Üzerinde rahatça yürünebilir.
* Mahya, eğik dere, duvar-baca dibi gibi ayrıntılarda farklı malzeme gerektirmez, çatı görünümü tek bir malzemeyle bitirir.
* Takriben 10 kg/m2 ağırlığıyla hafif bir malzemedir, çatı konstrüksiyonuna çok az yük verir.

izmir pergola çatı trapez sac çatı

Avrupa ve Amerika ülkelerinde en çok tercih edilen çatı kaplama örtüsü olan metal, çelik üzerine galvaniz, astar, polyester ve boya kaplı olmakla birlikte 9 kattan oluşmaktadır. Tüm abuhava şartlarına kolayca dayanabilmektedir. Çatlama yapmaz, kırılmaz ve bakım gerektirmez. 4,5 kg/m2 ağırlığı ile çatınıza ve binanıza minimum değerlerde yük bindirir. Metal Trapez altına rastgele bir izolasyon örtüsü gerektirmez ve malzemeden tasarruf sağlar. Estetik görünümü ve renk seçenekleri ile yapılarınıza özel bir görünüm verir. Montajı kısa ve vakitten tasarruf sağlar. Villalar, apartmanlar, sosyal tesisler, fabrikalarda rahatlıkla uygulanabilir. 5 sene uygulama garantisi ile birlikte ürünümüz 30 yıl garantilidir.